موج و پیک دوم بیماری کرونا ضربه محکمی بر این ارز رایج و پرطرفدار جهان، دلار، وارد کرده و این ضربات ممکن است ادامه دار باشد.  به خاطر شیوع دوباره ی بیماری کرونا و افزایش نگرانی مردم نسبت به آن نرخ دلار در روز چهارشنبه در برابر سایر ارزهای محبوب ۰.۴درصد سقوط کرد و به کم ترین ارزش  خود طی دو سال اخیر رسید. یورو با ٠.٣ درصد رشد، به ارزش ١.١٧۶٢ دلار معامله شد، با این حال از بالاترین سطح ٢٢ ماهه خود در روز دوشنبه با ارزش ١.١٧٨١۵ دلار پایین‌تر است. همچنین دلار در مقابل ین ژاپن با کاهش ٠.٢۵ درصدی یک روزه، ١٠۴.٨٢ ین معامله شد. کاهش ارزش دلار دلار باعث قوت گیری ارزهای دیگر، همچنین باعث رشد دلار استرالیا و معامله این ارز در قیمت ٠.٧١٨۵ دلار شد؛ پس از برسی صورت گرفته بر روی آمار مشخص شد که درحدود سه ماهه دوم سال قیمت فروش  به رکورد پایین‌ترین حد خود رسیده.

پر سودترین بازار مالی در هفته اول مرداد

پر سودترین بازار مالی در هفته اول مرداد را میتوان به بازار طلا و سکه ربط داد بازار بورس نتوانست به خط پایان برسد و از بازار های طلا و سکه عقب ماند. هفته‌ای که سپری شد با تمام فراز و فرودهایش  طلا با ۱۱.۷ و سکه ۱۰ درصد رشد پر بازده ترین و سود ده ترین بازار مالی بودند که توانستند به صاحب هایشان سود برسانند،  به صورتی که ۱۱۱ هزار تومان بر روی قیمت طلا انباشته شد، یک میلیون تومان بر روی قیمت سکه انباشته شد و گران شدند.

در صرافی ملی  هفته ی دوم مرداد و در طول این هفته نرخ دلار و یورو در یک خط حرکت کردند و فراز و فرود چندانی نداشتند و نرخ دلار ۰.۷ و یورو ۰.۶درصد بالارفت. در این میان ودر دیگر بازار مالی که در مقابل بازار دلار و سکه قرار دارد یعنی (بازار بورس) کمترین سود را به صاحب هایش پرداخت کرد؛ در نتیجه  بازار مالی بورس و سرمایه گذاری با ۰.۱ درصد رشد مثبت کم بازده ترین بازار هفته اول این ماه بود.

 پر سودترین بازار مالی در هفته اول مرداد

توضیحات رئیس کل بانک مرکزی در مورد راهکارهای دولت

رئیس کل بانک مرکزی: راه کار هایی که دولت در نظر دارد برای کنترل کسری بوجه امید بخش بوده و در تلاش هستیم علاوه بر آن روش ها کنترل دقیق تری بر تورم داشته باشیم و راه کارهای دولت کمک مضاعفی برای کنترل نرخ تورم میکند. عبدالناصر همتی: راه کارهایی که دولت امسال برای کنترل کسری بوجه در نظر داشت، به عنوان مثال از راه فروش سهام دولتی و نیز پخش اوراق بهادار بین مردم، در شرایط تداوم فشار حداکثری، راه کارهای مناسبی است برای بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی و تورم قیمت سکه طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. قیمت سکه طرح جدید نسبت به دیروز ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافته است. همچنین همتی افزود دلیل افزایش قیمت‌ها در بهار امسال فقط به رشد پولی و نقدینگی بسنده نمی شود. افزایش انتظارات تورمی، متأثر از عوامل غیرپولی ، عملکرد سایر بازارها نیز در افزایش فشارهای تورمی نقش داشته است.

توضیحات رئیس کل در مورد کاهش ارزش دلار

ارزش یافتن متفاوت ارز رایج دیجیتالی (بیت کوین)

بیت کوین هم با عملکردی فوق‌العاده، پس از نزدیک به دو ماه ماندن در محدوده ۹,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار، مشابه طلا و نقره رشد شدیدی را شاهد بود و روز پنج‌شنبه توانست به بالای ۱۱,۴۰۰ دلار هم برسد. از ابتدای ۲۰۲۰ تاکنون، قیمت بیت کوین ۵۳٪ افزایش یافته است. بیت‌کوین برای اولین بار توانست در سال جدید از پیک ۱۰هزار دلار گذر کند و وارد تونل ۱۱هزار دلار شود. در صرافی بایننس قیمت بیت‌کوین تا ۱۱ هزار و ۳۴۵ دلار هم افزایش پیدا کرد. افزایش قیمت این ارز دیجیتالی رایج با دیگر افزایش های سابق خود فرق مختصری داشت چرا که حساب های جدیدی وارد بازار مالی نشده بود.

در طی این فرایند، آینده نگری به ما خواهد گفت که قیمت بیت کوین این ارز دیجیتالی خوش قیمت اما مخفی خیز خود را برای فتح پیک۱۲ هزار دلار پیموده است. کی گائو، یکی از تحلیل‌گران مطرح در زمینه ارزها به مجله فایننشال تایمز گفت: در هفته‌های آینده، شاهد کاهش بیشتر ارزش دلار خواهید بود.

کاهش ارزش دلار و ارزش پیدا کردن بیت کوین

چکیده صحبت های وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت

نعمت زاده: وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی از تلویزیون اعلام شد، توی سرم زدم! برای اینکه پر مسن ترین عضو کابینه بودم به دکتر روحانی گفتم که دیگر نمیتوانم در خدمت شما باشم و اقای روحانی نیز با شرایط بنده قبول کرد و بعد از ان به مشاور وزیر نفت مشغول شدم. خانواده مرفه ای نبوده‌ایم؛ در کل متوسط رو بالا بودیم و خدا را هم شکر می کنیم. قبل از ورود به وزارت از تمام هیات مدیره ها استفا دادم.

 اگر برجام با کمک دکتر ظریف و بقیه انجام نمیشد الان اوضاع ارز در جامعه فاجعه بود و شاید از الان هم بدتر بود. اگر در بحث کرونا میتوانستم کاری انجام دهم منسجم تر آن کار را به پیش میبردم. کنار زدن کشورهای دنیا و دور زدن تحریم‌ها جسارت می‌خواهد. زمانی که بدون آینده نگری و دور از منطق میگوییم دلار ۴۲۰۰ تومان این فاجعه است. وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی از تلویزیون اعلام شد، توی سرم زدم! مهندس زنگنه با نظر بر این که کارت سوخت باید حذف شود اشتباه کرد. آقای همتی شخص مناسبی در این جایگاه است اما او یک تنه نمیتواند به جنگ پول و ارز برود. آوردن نظام قرعه کشی برای خودرو اشتباه است، به گذشته برگردم ریاست هیچ ستادی را قبول نمی کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست