صنعت طلا و جواهرسازی از تنوع بالایی برخوردار است، به طوری که این صنعت شامل ۱۱ رده شغلی می باشد و در این مقاله ۷ شغل وابسته به صنعت طلا و جواهرسازی را بررسی خواهیم کرد. طلا سازی یکی از شغل های خلاقانه به شمار می آید و افراد از طریق آن می توانند ایده های خاص خود را به تصویر بکشند و در نتیجه جواهرات زیبایی را خلق کنند. به عبارتی شغل طلاسازی عبارت است از ساخت زیورآلات و جواهرات به کمک فلزات گرانبها. در ادامه به معرفی مشاغل صنعت طلا می پردازیم.

خرده فروشی طلا و جواهر

به اشخاص حقیقی گفته می‌شود که دارای مغازه و نمایشگاه طلا و جواهر بوده و مصنوعات را به خریداران عرضه می‌کنند. به عبارتی فروشندگان، طلاهایی که از بنکدار خریداری کرده اند را به شکل جزئی به فروش می رسانند. برای این شکل از فروشندگی، چهار عامل شامل؛ قیمت روز طلا، اجرت، وزن طلا و سود فروشنده باید فراهم شود. هم چنین برای اینکه به عنوان یک فروشنده طلا حرفه ای در بازار کار عمل کنید، مقالات جامع و کاملی در صفحه آموزش طلا فروشی قرار گرفته است که می توانید مورد مطالعه قرار دهید.

بنکدار طلا و جواهر

بنکدار به شخص حقیقی یا حقوقی گفته می‌شود که کارهای تولید شده کارخانجات و کارگاه‌ها را در وزن‌های بالا خریداری کرده و در اختیار مغازه‌داران و فروشندگان جزء قرار می‌دهد. فروشنده بنکدار، سود خود را به شکل درصدی به اجرت ساخت اضافه می کند. فروشندگان دیگری نیز کار بنکدار را به صورت سیار انجام می دهند که به این دسته از فروشندگان در اصطلاح کیفی گفته می شود. این فروشنده ها دارای کارت و مجوز رسمی از اتحادیه طلا و جواهر هستند و بدون آن به طور کامل رسمی نیستند.

جواهرفروشی‌ها میزی و کیفی گری

به نوعی از بنکداری اطلاق می‌گردد که معمولاً به صورت بازاریابی توسط خود افراد انجام می‌شود که در ایران کیفی گری نام دارند یعنی فرد کیفی طلا و اجناس خود را با رعایت موارد امنیتی با خود حمل کرده و به خرده‌فروشان عرضه می‌کند. در خارج از ایران به این افراد میزی می‌گویند.

ارزیابی طلا و جواهر

یکی دیگر از مشاغل صنعت طلا و جواهرسازی ، ارزیاب طلا و جواهر است. ارزیاب، متخصصی است که به صورت بی‌طرف ارزش مالی و تجاری مصنوعات طلا و جواهر را تعیین می‌کند.

ارزیابی طلا و جواهر

گوهر شناس و کارشناس گوهر

به فرد متخصصی اطلاق می‌شود که تحصیلات خود را در زمینه علمی گوهر شناسی انجام داده است و به ‌طور بی‌طرف به بررسی کیفیت و اصالت گوهر می‌پردازد. به عبارتی گوهر شناس کسی است که توانایی مشاهده و بررسی کردن گوهرها را داشته باشد و بتواند در مورد آن ها به شکل کارشناسانه بحث کند. معمولا گوهرها ۴ عامل تعیین کننده اصلی دارند: زیبایی، کمیاب بودن، دوام و پسندیدگی.

طراح طلا و جواهر

فرد طراح با شناخت کافی از علم طلا و جواهر و رعایت اصول علمی و عملی اقدام به طراحی جواهرات می‌کند. در واقع طراح طلا و جواهر، مهارت و خلاقیت خود را با توانایی و علم خود ترکیب می کند تا طراحی های زیبایی را رقم بزند. برای فعالیت به عنوان طراح طلا و جواهر، لازم است مهارت هایی مثل ریز بینی و توجه به جزئیات، تفکر خلاق، توانایی عملی برای کار با ابزار و مواد و… داشته باشید.

طراح با شناخت کافی از علم طلا و جواهر و رعایت اصول علمی و عملی اقدام به طراحی جواهرات می‌کند.
طراح با شناخت کافی از علم طلا و جواهر و رعایت اصول علمی و عملی اقدام به طراحی جواهرات می‌کند.

تولیدکننده طلا و جواهر

تولید کننده طلا و جواهر، به صورت حرفه‌ای و تخصصی اقدام به تولید طلا و جواهر می‌کند که با توجه به توان مالی و علمی ممکن است در سطح پایین یا بین‌المللی باشند. در ایران فرد کار تمام کن نیز نوعی تولیدکننده به حساب می‌آید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست