در این مقاله به این موضوع که قیمت طلا در آینده چگونه است، خواهیم پرداخت. به نقل از عبدالله محمد ولی، عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر، پاسخ این است که یک قسمت از عواملی که بر روی قیمت طلا اثر می گذارند، عوامل خارجی بوده که در واقع همان انس جهانی است و عامل دیگر ارزش پول ملی در برابر سایر ارزهای دیگر است و در این محاصره ای که صورت می گیرد، قیمت نهایی طلا با دلار کف بازار تعیین می شود. به اعتقاد محمد ولی، نقش بانک مرکزی در کنترل قیمت طلا بسیار تاثیرگذار است، به عبارتی اگر در این زمینه تصمیمی از سمت بانک مرکزی و مسئولان اقتصاد کشور گرفته نشود پیش‌بینی می‌شود که روند قیمت طلا در آینده نیز صعودی باشد.

از طرفی رئیس کل بانک مرکزی در مورد این که قیمت طلا در آینده چگونه خواهد بود، بیان کرد: تلاطمی که این روزها بازار ارز دارد، عمدتاً ناشی از عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله ارز، به خاطر مشکلات ناشی از کرونا در ابتدای سال، می باشد.

قیمت طلا در بازارهای جهانی

بر اساس گزارشی که از سایت livemint.com منتشر شده است، قیمت طلا در هند با رکود در بازارهای جهانی روند صعودی خود را پشت سر گذاشت. در MCX ، معاملات آتی طلا در آگوست ۰.۲ درصد افزایش یافت.۵۰۸۰۰ در هر ۱۰ گرم افزایش سود تا روز ششم. با این حال ، قیمت نقره با سودهای آتی در MCX پایین تر بود و با کاهش ۰.۱۴ درصدی به ۶۱.۱۱۰ پوند در کیلوگرم رسید. قیمت طلا در هند پس از افزایش ۱.۵ درصدی در دوره قبلی ، ۵۰.۹۳۶ پوند به ازای هر ۱۰ گرم افزایش یافته است. تاکنون امسال طلای هند حدود ۳۰ درصد صعود کرده است.

قیمت طلا در هند با رکود در بازارهای جهانی روند صعودی خود را پشت سر گذاشت
قیمت طلا در هند با رکود در بازارهای جهانی، روند صعودی خود را پشت سر گذاشت

اختلاف قیمت طلا و مس نشانه چیست؟

عاملی به اسم چین، شاید اگر به این موضوع توجه کنیم و کامل تر درک کنیم، باز هم می توانیم ردپای کشوری نه چندان غریبه را در ماجراهای ماه های اخیر در بهم ریزی تمام سیستم ها پیدا کنیم. علت این که این موجود را مرموز تلقی می کنیم این است که در سال های اخیر به یکی از اثرگذارترین مهره های اقتصاد جهانی تبدیل شده و به عبارتی سر و گوشش در خیلی از زمینه ها همواره می جنبیده است.

(به نقل از گروه بین الملل بورس نیوز) این روزها طلا و مس نه تنها از نظر قیمت به دو کالای پر نوسان مبدل شده اند، بلکه به ملاک هایی از شرایط کنونی اقتصاد جهانی تبدیل شده اند. در واقع به محض اینکه از اقتصاد کشورهای اثرگذار، اخبار بدی به بازارها می رسد و چشم انداز اقتصاد جهانی تیره تر می شود، قیمت طلا گران می شود و هم چنین با اعلام اخبار و گزارشات مثبت اقتصادی و یا مصوب شدن طرح های حمایتی، سرمایه گذاران امیدوار می شوند که وضعیت موجود احیا شود و در نتیجه قیمت مس افزایش پیدا می کند. با بهتر شدن فضای اقتصاد در هفته های اخیر، مس روند صعودی قیمت را تجربه کرده است. البته شاید هم بتوان این فضای مثبتی که به وجود آمده را به دلیل کوششی که سیاستمداران اثرگذار در صحنه های بین المللی برای متقاعد کردن عموم مردم و فعالان اقتصادی در مورد بهتر شدن شرایط اقتصادی و خارج شدن از بحران انجام داده اند، نسبت داد.

قیمت طلا و مس

برای بار دیگر چین اقدام کرد و ابتدا مس را گران کرد و بعد از آن هم سراغ طلا رفت. این که ذخایر ملی چین، مس را در حجم وسیعی خریداری کرد و ادارات ذخایر استانی چین از تقریبا یک ماه پیش، اثر خود را مشخص کرده اند و در قدم اول باعث تثبیت قیمت مس بعد از رشد تدریجی ماه های اخیر، در سطح ۴۴۰۰۰ دلار شد و بعد ادامه خریدها قیمت را تا سطح ۴۸۰۰۰ دلار بالا برد. سرانجام طی هفته قبل، با درک بازار از تمام شدن اثر مقطعی ذخیره سازی مس از سمت چین، کاهش ۹ درصدی قیمت، سهم بازارهای معاملات مس و فلزات شد.

قیمت ها صعودی است یا نزولی؟

به نقل از گزارشی که تجارت نیوز در هفته جاری منتشر کرده است، چشم اندازهای متفاوتی نسبت به آینده ارز وجود دارد. با وجود آن که بعضی از افراد امیدوارند که روند کاهش بازار ارز ادامه خواهد داشت، از نظر بعضی دیگر این کاهش مقطعی است. چند روزی است که قیمت ارز روند کاهش داشته و دلار صرافی ملی که هفته را با قیمت ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان شروع کرده بود، تا چهارشنبه به ۲۰ هزار و ۳۰۰ تومان رسید.

عوامل موثر بر کاهش قیمت ارز

عده ای بر این باور هستند که قیمت ارز افت خواهد کرد، عده ای دیگر نیز اعتقاد دارند که قیمت ارز افزایش پیدا خواهد کرد. هر کدام از این دو گروه نیز برای پیشبینی خود دلایلی دارند. در واقع وارد شدن ارزهای ونزوئلا، اثر احتمال قطعی شدن قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین، تاثیر توافق ارزی ایران با عراق، تزریق کردن ارز توسط بانک مرکزی به بازار و بازگشت ارزهای صادراتی عوامل اصلی اثرگذار در دید مردم به آینده ی بازار ارز می باشد.

رشد اقتصاد با تغییر سیاست های ارزی

بر اساس گزارشی که خبرآنلاین منتشر کرده، می توان به جرعت بیان کرد که عامل هایی مثل روابط پرتنش ایران و آمریکا و صادرات نفتی کشورمان، ایران، که بر اساس دلار بوده، وضعیت را برای ثابت کردن موقعیت دلار به عنوان اثرگذارترین و پراهمیت ترین ارز خارجی در اقتصاد ایران محیا کرده است. از طرف دیگر چیدمان صنعتی و چارچوب واردات کشوری که به شدت به کشورهای غربی وابسته است، باعث شده که دلار به عنوان ارز مرجع در اقتصاد ایران معرفی شود.

 دلار به عنوان ارز مرجع در اقتصاد ایران معرفی شود
دلار به عنوان ارز مرجع در اقتصاد ایران معرفی شود

در طول چندسال گذشته نیز دولت ها کوشش کردند تا اساس ارزی کشور را به یورو منتقل کنند که از آن جایی که جامعه از نظر تاریخی و زمانی حساسیت داشت، دلار را کنار نگذاشت و به همین شکل دلار ارز معمول در بازارهای ارزی کشور مورد استفاده و معامله قرار گرفت. همچنان بازار آزاد ارز به جز دلار، ارز دیگری را به رسمیت نمی شناسد و به همین خاطر تغییرات ارزهای بین الملل در ایران به سرعت خودش را نشان نمی دهد، اما این قضیه در رابطه با دلار آمریکا صادق نیست. در واقع دلار آمریکا به شکل رسمی و توسط بازار و بانک مرکزی مشخص می شود و با تعیین آن ارزهای بین المللی دیگر تعیین قیمت می شوند و این مسئله می تواند در قیمت طلا در آینده نیز تاثیرگذار باشد.

با نگاهی به سرنوشت اقتصاد ایران در طی ۴ دهه گذشته به این نتیجه می رسیم که در زمان التهابات بازار دلار، بازارهای دیگر نیز پیروی دلار می شوند. به عبارتی قیمت های دیگر در بازارهایی مثل طلا، خودرو و مسکن هر کدامشان با ضریب مشخصی خود را با قیمت طلا وفق می دهند. قیمت ارز بارها در اقتصاد ایران سرکوب شده است، برای مثال با نگاهی به روند قیمت ارز در دهه ۸۰ شمسی نشان می دهد که متوسط قیمت دلار در طول ۱۰ سال فقط ۳۰ درصد افزایش یافته است، اما این سرکوب قیمتی سریعا با جهشی قوی طی سال های ۹۰ و ۹۱ جبران شده است.

این جهش های سنگین نتوانستند درسی به دولت مردان بدهند؛ چرا که بار دیگر در طول سال های ۹۲ تا ۹۶ تاکتیک ثابت کردن قیمت ارز در وضعیت بالا بودن درآمدهای ارزی را پیش برد و این بار به طور سنگین تری با افزایش قیمت ارز رو به رو شد و در سال ۹۷ جهش بالای ۲۰۰ درصد را تجربه کرد. اقتصاد ایران در سطح کلان به اقتصاد جهانی وصل شده و استقلال اقتصادی به این معنی که تغییرات مربوط با متغیرهای کلانی مانند تولید ملی، سرمایه گذاری و بازارهای مختلف را از داخل تنظیم کند، ندارد. حداقل از دهه ۱۳۴۰ تا به امروز، مدیران اقتصادی دولت ها یاد گرفته اند که درآمدهای ارزی حاصل از صادرکردن نفت، گاز و فرآورده های آن ها را به ریال تبدیل کرده و در هزینه های عمرانی و جاری دولت ها خرج کنند. متاسفانه تا به حال اقدامی عملی و جدی برای به وجود آوردن بازار ارز در کشور، نتوانستیم داشته باشیم. اصلاح کردن سیاست های ارزی در کشور ایران با تصحیح کردن ساختارهای فعلی تقریبا نشدنی خواهد بود.

روند نرخ ارز در سال های گذشته

زمانی که روند قیمت ارز در طول سال های گذشته را بررسی می کنیم، متوجه می شویم که هر زمانی که درآمدهای ارزی دولت کاهش پیدا کرده است، به تبعیت از آن در بازارهای داخلی ارزش پول کشورهای خارجی تقویت شده است و در پی آن تورم هم افزایش پیدا کرده است. برای این که تاثیرات مثبت تعدیل نرخ ارز در کشور به نسبت جنبه های منفی آن سنگینی کند، به تغییرات ساختاری در وضعیت کنونی نیاز است. بعضی از افراد اعتقاد دارند رشد نرخ ارز باعث گران شدن کالاهای داخلی و افزایش تورم می شود، اما باید پذیرفت که رشد نقدینگی تورم را جابه جا می کند و در واقع همین رشد نقدینگی است که تمام بازار را به حرکت در می آورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست