طلا به عنوان فلزی کمیاب و گرانبها با ویژگی حفظ ارزش همواره به عنوان طلایه دار همه کالاها مورد توجه همگان بوده است. شاید به جرات بتوان گفت که طلا در کنار نفت، از جمله محصولات استراتژیک در بازارهای بین المللی محسوب می شود، که همیشه نگاه سرمایه گذاران معطوف آن است. ارزش زیاد طلا نسبت به وزن و حجم آن، اکسیده نشدن در مقابل هوا، تقسیم پذیری به قطعات کوچکتر بدون کاهش ارزش و قابلیت استانداردسازی، از ویژگی های خاص طلاست که بر مقبولیت آن افزوده است. تا جایی که طلا بیشترین پول کالایی در جوامع مختلف بوده و یکی از پشتوانه های اصلی همه ارزهاست. به همین دلیل دانستن عوامل موثر بر قیمت طلا بسیار قابل اهمیت می باشد.

عوامل موثر بر قیمت طلا
طلا، یکی از پشتوانه های اصلی همه ارزهاست.

با توجه به ویژگی های ذکر شده این فلز علاوه بر مصارف صنعتی در مصارف زینتی و سرمایه گذاری (حفظ ارزش) نیز استفاده می شود. طی چند سال اخیر قیمت طلا دارای رشد قابل توجهی بوده است. تا اواسط سال ۲۰۰۸ به خاطر رکود بازار مسکن در امریکا و کاهش ارزش دلار و همچنین افزایش تورم و سپس از اواسط جولای به بعد به خاطر بحران اقتصادی و پناه آوردن به حاشیه امن طلا، صندوق های سرمایه گذاری به شدت اهرم مالی خود در قراردادهای آتی و بازار فرابورس را کاهش دادند و در مقابل به خرید فیزیکی طلا روی آوردند.


در حال حاضر نیز با توجه به احتمال توقف رکود اقتصادی و بهبود اوضاع از سال ۲۰۱۰ و احتمال افزایش شدید تورم ناشی از سیاست های پولی اخیر بانک های مرکزی و … احتمال تغییرات قیمت طلا بسیار زیاد است. از این رو پیش بینی قیمت طلا می تواند به ما در شناسایی فرصت های سرمایه گذاری کمک نماید. از طرفی دانستن عوامل موثر بر قیمت طلا، به افرادی که به فروشندگی طلا مشغول هستند و یا قصد دارند به این حوزه وارد شوند کمک بسیاری می کند، لذا در این نوشته عوامل موثر بر قیمت طلا را بررسی خواهیم کرد.

عوامل اثرگذار بر قیمت طلا
احتمال تغییرات قیمت طلا، بسیار زیاد است

به نقل از نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر، امروز به تاریخ ۹۹/۴/۲۴ در بازارهای داخلی هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان به فروش رسیده، همچنین قیمت جهانی طلا در هفته جاری بیشترین سطح قیمتی را دارا بوده و این افزایش قیمت در کنار نوسان هایی که ارز داشته باعث شده قیمت ‌های بی سابقه ای در بازار طلا و سکه ثبت شود.

مهم ترین عوامل موثر بر قیمت طلا

قیمت طلا نیز مانند هر کالای دیگری تحت تاثیر نیروهای عرضه و تقاضا در بازار است. لیکن با توجه به این که طلا یک کالای بسیار حساس و استراتژیک است، عوامل زیادی بر میزان عرضه و تقاضا و بالتبع قیمت آن تاثیر می گذارد. مهم ترین عوامل اثر گذار (علاوه بر عوامل دخیل در بهای تمام شده تولید) شامل:

  • تغییرات ارزش دلار و ذخایر ارزی
  • تغییرات نرخ بهره بانکی
  • تورم جهانی
  • تغییرات قیمت جهانی نفت
  • و وقایع جغرافیایی – سیاسی، می باشد.
 قیمت طلا، مانند هر کالای دیگری تحت تاثیر نیروهای عرضه و تقاضا در بازار است
قیمت طلا، مانند هر کالای دیگری تحت تاثیر نیروهای عرضه و تقاضا در بازار استدر مقالات بعدی وبسایت خانه طلا، هر یک از عوامل موثر بر قیمت طلا بررسی خواهند شد و به طور جداگانه به توضیح هر مورد می پردازیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست