سه عامل اصلی بالا رفتن قیمت جهانی طلا در هفته پیش رو

 بالا رفتن قیمت جهانی طلا در هفته پیش رو
بالا رفتن قیمت جهانی طلا در هفته پیش رو

انتظار افزایش قیمت طلا در معاملات هفته جاری وجود دارد اما سه عامل ارزش دلار، تقاضای بازار برای دارایی‌هایی با ریسک کم و نوسان شدید قیمت ها سه عامل اصلی بالا رفتن قیمت جهانی طلا در هفته پیش رو خواهند بود که در این مقاله به این عوامل می پردازیم.

بیماری کووید ۱۹ در کوتاه مدت به پیک خود نمی‌رسد و مبتلایان به این بیماری ازیک میلیون نفر گذشته  است و باعث مرگ ۵۸ هزار شده است. آمریکا با بیش از ۲۶۶ هزار مورد ابتلا و ۶۸۰۰ مورد فوتی بیشترین آمار تلفات را دارد.

اقتصاددانان می گویند این تازه شروع است و وضعیت به سمت بدتری می‌رود. استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا هشدار داده است که بدون انجام دادن اقدام لازم  برای مهار شیوع ویروس کرونا، نرخ بیکاری به ۲۰ درصد می‌رسد. سه عامل اصلی بالا رفتن قیمت جهانی طلا در هفته پیش رو عبارتند از:

عامل اول تاثیرگذار بر قیمت جهانی طلا: دلار آمریکا

دلار که به عنوان یک ارز قابل اطمینان استحکام خود را باز یافته است، مهم ترین مانع برای افزایش قیمت طلا در هفته آینده خواهد بود. بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی “تی دی سکیوریتیز” می‌گوید: هنگامی که شاخص دلار آمریکا افزایش می‌یابد، مانع افزایش قیمت طلا می‌گردد. امروزه ارزش دلار آمریکا به میزان زیادی  بالاتر رفته و یکی از عوامل بازدارنده افزایش قیمت طلا شده است.

عامل دوم تاثیرگذار بر قیمت طلا: تقاضا برای دارایی امن

با وجود این که بیماری کووید ۱۹ تقاضا برای دلار آمریکا را افزایش داده اما تحلیلگران به افزایش قیمت طلا که یک دارایی امن شناخته می شود، خوش بین هستند. به گفته کایران کلانسی، دستیار اقتصاددان ارشد در “کپیتال اکونومیکس”، دلار قوی خواهد ماند اما این امر لزوما به معنای عدم افزایش قیمت طلا در سه ماهه دوم امسال نخواهد بود. تقاضا برای دارایی امن، تاثیر بالا رفتن ارزش دلار روی طلا را تا حدودی جبران می کند.

وی خاطرنشان کرد در طول بحران جاری، سرمایه گذاران وارد صندوقهای سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا شده و همچنین به خرید طلای فیزیکی پرداخته اند.

عامل سوم موثر در قیمت طلا: نوسان

نوسان فزاینده سومین عامل موثر بر روند قیمت طلا در هفته آینده خواهد بود. نوسان شدید ممکن است به ضرر طلا تمام شود درست مانند اواسط ماه مارس که طلا همگام با افت ارزش بازارهای سهام، سقوط کرد.

تحلیلگران با دقت زیاد نوسان در بازار را زیرنظر دارند. یکی از شاخص های مهم در این باره،شاخص VIX است که به تشخیص الگوی معاملات آتی کمک شایانی می کند. در زمان نوسان شدید، طلا بازده خوبی ندارد و پیش بینی این که بحران کرونا هنوز به اوج خود نرسیده است و خبرهای بیشتری در راه خواهد بود و این ممکن است به ضرر بازار طلا باشد زیرا سرمایه گذاران به سمت دلار میروند و به طلا‌های خود را می‌فروشند. بازارها اماده دریافت اخبار بد برای هفته پیش رو هستند و  شاخص بیکاری در آمریکا یک عامل مهم و تاثیر گذار می‌باشد. امروزه مباحث اقتصادکلان در بازه زمانی ماهیانه از اهمیت بیشتری برخوردارند در حالی که امروزه بازارها به اخبار روزمره اکتفا میکنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست