طلا از دیرباز مورد توجه همگان بوده و تلاش های زیادی برای بهره برداری از آن صورت گرفته است. تاریخ کشف طلا به هزاران سال پیش برمی‌گردد و به عنوان اولین فلز کشف شده معرفی می‌شود. تمدن های بزرگ همواره از طلا و ذخایر طلا استفاده کرده اند و آن را به عنوان پشتوانه ای برای دولت خود قرار می دادند. سیاست های مالی بسیاری از کشور ها برپایه طلا بنا شده و طلا را مرجع خوبی برای تبادلات مالی خود می دانند. اما موضوع مهم این است که آیا طلا جنبه سرمایه گذاری دارد یا زیبایی؟ پاسخ به این سوال با توجه به زمان و مکان مختلف متفاوت خواهد بود.

استفاده از طلا به عنوان سرمایه

خرید زیورآلات طلا، با این نگاه که طلا سرمایه است، یکی از قدیمی‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است. طلای ساخته شده ،گران خریده و ارزان فروخته می شود. اگر هدف تان از خرید طلا، داشتن سرمایه است، بهتر است سکه بخرید. این به معنای آن نیست که ارزش سکه و طلا با هم متفاوت است. طلا و سکه ارزش یکسانی دارند، اما موقع فروش سکه، سود بیشتری نصیب شما می شود.

خرید زیورآلات طلا برای سرمایه گذاری
یکی از قدیمی‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری، خرید زیورآلات طلا است

سکه اجرت ساخت ندارد، اما وقتی بخواهید زیورآلات تان را بفروشید، رقمی برای اجرت ساخت از آن کم می شود. از طرف دیگر طلا در بسیاری از کشورها به عنوان زیورآلات خصوصا در زنان رواج دارد و همین موضوع میزان تبادلات و خرید و فروش این فلز را افزایش می دهد. همچنین از طلا در بخش صنعتی نیز استفاده می شود، البته بخش کمتری از مصرف طلا را صنعت به خود اختصاص می دهد.

۵۰ درصد از طلای استخراج شده به صورت جواهرات و ۴۰ درصد از آن به صورت شمش و سکه در بخش های سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرد و فقط ۱۰ درصد از میزان طلای استخراج شده در صنعت استفاده می شود که البته بخشی است که بازیافت آن بسیار پایین است. . اهمیت طلا بیشتر از هر موضوعی به دلیل کمیاب بودن آن است، اگر چه که براق بودن و همچنین خواص فلزی دیگر آن از جمله زرد رنگ بودن نیز حائز اهمیت است. هم چنین اگر به شغل فروشندگی طلا علاقه مند هستید، برای اینکه بتوانید با آموزش اصولی خرید و فروش طلا، پیشرفت کنید و به درآمد برسید، مقالات وبسایت خانه طلا را از دست ندهید.

بزرگترین کشور وارد کننده طلا

بزرگترین کشور وارد کننده طلا، کشور هند است اگرچه که اخیرا چین نیز افزایش چشمگیری در مصرف طلا دارد. کشور ما، ایران، نیز سابقه بسیار طولانی در صنعت طلا دارد. باستان شناسان معتقدند قدمت طلا به هزاره سوم قبل میلاد مسیح باز می گردد و در آن زمان مردم از آن به شکل زیورآلات استفاده می کردند. قدیمی ترین معدن طلا در شهر سیستان واقع شده است و پس از آن نیز معدن کوزه زر دامغان می باشد که در منابع مختلف بیان شده است.

زیورآلات طلا هند
بزرگترین کشور وارد کننده طلا، کشور هند است

یافته های باستان شناسی در نقاط مختلف کشور نشان از علاقه مردم در استفاده از طلا در وسایل تزیینی و تشریفاتی خود و همچنین به عنوان گوشواره ها و سایر زیورآلات می دهد. به عنوان مثال در گذشته سینی و جام های طلایی بسیاری وجود داشت و قطعا در آن زمان طلا نیز یک فلز شناخته شده ولی با ارزش پایین تری بود ولی در حال حاضر طلا ارزش بسیار بالاتری پیدا کرده و شاید در محدود مواردی خبر ساخت وسیله ای از جنس طلا داده می شود که مردم را شگفت زده می کند.

مصارف طلا در ایران (سرمایه گذاری طلا و زینت)

با همه این موارد با توجه به مدارک مختلف، نقش طلا به عنوان یک وسیله تزیینی و یا یک زیور، بسیار پررنگ تر از نقش آن در بخش سرمایه گذاری در ایران مطرح است، از جمله این موارد می توان به سابقه استفاده از طلا به عنوان یک زینت پیش از به وجود آمدن سکه اشاره کرد و این تمایل انسان به استفاده از طلا برای زیبایی را نشان می دهد. این تمایل هنوز نیز وجود دارد و حتی در بسیاری از کشور های پیشرفته آویختن چند قطعه طلا به گوش و دست، مساله مضحکی بشمار نمی آید.

زیورآلات طلا در ایران

از طرفی با توجه به میزان استفاده مردم هند از زیورآلات و نسبت آن به واردات این کشور مشخص است که بخش بالایی از واردت به دلیل تمایل بالای مردم در استفاده از زیورآلات و جواهرات طلا است. در ایران مدتی است که زنگ خطر صنعت طلا به صدا در آمده دریکی از این گزارشات به نقل از سایت طلا از قول رییس اتحادیه طلا و جواهر تبریز میزان فعالیت طلافروشان در شهر تبریز کاهش ۱۰ درصدی داشته و این موضوع نگران کننده است ولی همین موضوع،  مسئله مصرف طلا به عنوان زینت و نه سرمایه گذاری، در ایران را مطرح می کند.

سخن پایانی

در پایان اگر بخواهیم نتیجه بگیریم که آیا طلا جنبه سرمایه گذاری دارد و یا زینت؟ باید بگوییم که با توجه به وضعیت خرید و فروش طلا در کشور، در میزان کسر اجرت و هزینه های اینگونه، به طور مثال به جای خرید طلا با عیار ۷۵۰ در هزار، آن را با عیار ۷۴۰ در هزار خریداری می کنند سود چندانی در خرید و نگه داری طلا به صورت زیور آلات باقی نمی ماند. با همه موارد گفته شده نگاه مردم به طلا به عنوان یک ثروت یا پس انداز است که در موارد لازم می توانند به سرعت آن را به سرمایه تبدیل کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست