وقتی بچه بودیم، پدر و مادر ما همیشه سفارش می کردند که پول هایمان را پس انداز کنیم. قلک های پلاستیکی برایمان می خریدند و به ما از همان کودکی پس انداز کردن را آموزش می دادند. ما هم هر روز قلکمان را تکان می دادیم تا از صدای سکه هایی که در درونش جمع آوری کردیم لذت ببریم. از آن سال ها زمان بسیاری گذشته است. چیزی فرق نکرده، به جای قلک پلاستیکی و گِلی، سرمایه گذاری را یاد گرفتیم. سرمایه گذاری در بازارهایی که هر روز بر تعدادشان افزوده می شود. گاهی روی طلا سرمایه گذاری می کنیم، گاهی سرمایه گذاری روی مسکن و گاهی روی زمین و… . وبسایت خانه طلا با ارائه مقالات جامع و خواندنی در مورد نکات مهم در فروشندگی طلا، آشنایی با اصطلاحات طلا، عوامل موثر بر قیمت طلا و… به شما یاری می کند تا درک بهتری از طلافروشی و عوامل موثر در این زمینه پیدا کنید. در ادامه در مورد این که سرمایه گذاری در مسکن یا طلا انجام شود، توضیح می دهیم.

پس انداز کردن

آن زمان از تورم و گرانی سر در نمی آوردیم، فکر می کردیم هر وقت پولمان جمع شود هر چیزی که بخواهیم می خریم. امّا وقتی بزرگ تر شدیم متوجه شدیم که رویای کودکانه جز خیال لذت بخش چیز دیگری نبوده است. حال با این نرخ تورم و گرانی های پیش رو هر چقدر هم که صرفه جویی و پس انداز کنیم، به هیچ جا نمی رسیم! مهم ترین سوالی که این روزها ذهن بسیاری از سرمایه گذاران را به خود معطوف کرده است، این است که آیا سرمایه گذاری طلا به صرفه است؟ ما در این مقاله سعی کردیم که به این سوال پاسخ بدهیم.

عناصر مهم در سرمایه گذاری

در هر سرمایه گذاری سه عنصر مهم است: نقدشوندگی؛ سرمایه ما هر زمان که بخواهیم در اختیار ما باشد. نرخ بازدهی؛ سود سرمایه گذاری ما چند درصد است و درجه ریسک دارایی؛ منبعی که پس اندازمان را سرمایه کرده ایم ریسک دارد؟ یا ندارد؟ مثلا: وقتی سرمایه خود را به سپرده های سرمایه گذاری بانک ها واریز می کنیم، چون نرخ سوددهی ثابت و از پیش تعیین شده است پس نقد شوندگی بالاست و هر زمان که بخواهیم پول در دسترس ماست، نرخ بازدهی از قبل تعیین می شود و “درجه ریسک“ سود کردن وجود ندارد.

هر سرمایه گذار با توجه به سلایق شخصی این سه عنصر را در نظر بگیرد و بهترین راه سرمایه گذاری را انتخاب کند. مثلا شخصی که زندگی اش به پول وابسته است و باید پول سرمایه گذاری خود را در دسترس داشته باشد و به دنبال یک سرمایه گذاری بدون دغدغه و ریسک است، بهترین راهکار سپرده سرمایه گذاری بانکی است. اما فردی که زندگی اش به پول وابسته نیست و دوست دارد ریسک کند طلا بخرد. به عبارتی سرمایه گذاری در طلا، آدم خودش را می طلبد.

سرمایه گذاری در طلا
سرمایه گذاری در طلا

بازارهای سرمایه گذاری در طلا و مسکن

با مقایسه و بررسی بازارهای دیگر سرمایه گذاری، بهترین سرمایه‌گذاری در بازار‌های کوچک و برای سرمایه‌داران خُرد، معامله روی سکه و طلا می‌ باشد که حالا مدت‌هاست در نرخ‌های پایین باقی مانده‌اند و فرصت‌های خرید خوبی را در بازار ایجاد کرده‌اند. به عبارت دیگر، کم ریسک ترین و در عین حال پربازده ترین دارایی در دهه اخیر، سکه یا به طور کلی طلا بوده است. بازار سهام اگر چه در مجموع از بازدهی خوبی برخوردار بوده است، اما بسیار پرنوسان و پر ریسک بوده و می تواند برای افراد پر ریسک گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

نکته مهم دیگر، جذابیت بازار مسکن برای سرمایه گذاری است، چرا که مسکن نه تنها به طور میانگین از رشد ارزش خوبی برخوردار بوده است، بلکه از بازدهی به صورت اجاره نیز برخوردار است. بنابراین مسکن نیز گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری بوده است. اما دلار و به طور کلی ارز به جز سال ۱۳۹۰، بازدهی بسیار پایینی داشته و به این ترتیب نمی توان از آن به عنوان گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری یاد کرد.

میانگین رشد ارزش دارایی
میانگین رشد ارزش دارایی ها در دهه اخیر

یکی از ده ها نمونه ای از آخرین تحقیقات به عمل آمده این است که یک موسسه تحقیقاتی معتبر در هند اعلام کرد که سرمایه گذاری برای خرید طلا در هند از سرمایه گذاری در بخش مسکن سود آور تر است. به نقل از پی تی آی، موسسه تحقیقاتی آسوچام هند در تازه ترین گزارش خود افزود: سرمایه گذاری در بازار طلای این کشور در سه سال اخیر سود آور تر از بازار سهام و بازار مسکن بوده است. به طور کلی، به اعتقاد کارشناسان اقتصادی سرمایه گذاری در بازار طلا، همچنان یک سرمایه گذاری جذاب با سود بالا به شمار می رود و با ادامه نگرانی های موجود در اقتصاد جهانی این روند ادامه خواهد یافت. با توجه به نگرانی ها و نا اطمینانی موجود در سایر بخش های اقتصادی، طلا بهترین و امن ترین سرمایه گذاری به شمار می رود.

سخن پایانی

در پاسخ به این سوال که سرمایه گذاری در مسکن یا طلا انجام شود، می توان گفت تغییرات قیمت و سرمایه گذاری در بازار مسکن نشان می‌دهد که سود حاصل از سرمایه‌گذاری در بازار مسکن و دارایی ملکی در میان‌مدت نمی‌تواند با بازار طلا و سکه رقابت کند اما در کوتاه‌مدت به‌صورت تصادفی و در بلندمدت به‌صورت قطعی، پا به پای سایر دارایی‌ها، با رشد ارزش مواجه خواهد شد. لازم به ذکر است که با توجه به رکود بازار مسکن در سال قبل و با توجه به وضعیت فعلی بازار و تداوم بحران اقتصادی کشور پیش‌بینی می‌شود قیمت مسکن در سال آینده با افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌ها رشد پیدا کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست