همانطور که در آموزش های طلافروشی پیشین توضیح داده بودیم، عوامل متعددی بر روی قیمت طلا موثر هستند. در این مقاله می خواهیم به رابطه قیمت نفت با طلا بپردازیم و بررسی کنیم که آیا کاهش یا افزایش قیمت نفت بر روی قیمت طلا اثر گذار خواهد بود یا خیر؟ بدون تردید با دانستن رابطه طلا با دیگر کالاهای ارزشمند، می توانید عملکرد موفق تری در حوزه طلافروشی داشته باشید. پس با ما تا پایان مقاله همراه باشید تا به پاسخ این سوال مهم پی ببرید.

در بازارهای جهانی بدیهی ترین رابطه برای طلا، به این ترتیب است که با افزایش قیمت جهانی نفت به دلیل معامله نفت با دلار، تقاضا برای دلار افزایش یافته و قاعدتاً ارزش دلار افزایش یابد، اما به دلیل اینکه افزایش دلار، صادرات آمریکا و به دنبال آن تراز تجاری این کشور را کاهش می دهد، بنابراین امریکا مبادرت به عرضه دلار کرده و در مقابل عرضه دلار، طلا خریداری می کند. با عرضه دلار و خرید طلا ارزش دلار کاهش و ارزش طلا افزایش می یابد. البته جدای از تقاضای طلا در مقابل عرضه دلار توسط بانک مرکزی امریکا، تضعیف دلار موجب ارزان تر شدن طلا (که به دلار قیمت گذاری می شود) برای دارندگان سایر ارزهای معتبر می شود و بنابراین تقاضا خرید طلا به عنوان ابزار سرمایه گذاری مطمئن افزایش می یابد.

به عبارت دیگر، بازار نفت یکی از مهم ترین بازارهای جهانی به شمار می آید که معمولاً در ارتباط با دیگر بازارها از جمله بازار طلا نقش مشترکی ایفا می کند. نوسانات قیمت نفت تاثیر زیادی بر بازارهای مالی بین المللی دارد در حالی که بر تحولات بازار طلای جهان چندان اثرگذار نیست. شکل زیر، رابطه قیمت نفت با طلا در طی ۳۰ را نشان می دهد.

رابطه قیمت نفت با طلا در طی ۳۰ سال
رابطه قیمت نفت با طلا در طی ۳۰ سال

به عنوان مثال کاهش ارزش دلار سبب افزایش قیمت نفت و به تبع آن سبب بالارفتن طلا خواهد شد، لکن هیچگونه رابطه مستقیمی میان قیمت نفت و قیمت طلا وجود ندارد. بالا رفتن قیمت نفت موجب افزایش هزینه ها و در نتیجه افزایش تورم جهانی خواهد شد. در چنین شرایطی سرمایه گذاران تمایل دارند تا سرمایه خود را به چیزی تبدیل نمایند که از ثبات بیشتری برخوردار بوده و تا حدی نیز بتواند تورم جهانی را جبران نماید. در حال حاضر و با توجه به شرایط اقتصادی جهان، طلا به عنوان یک ذخیره نسبتاً باثبات، بهترین انتخاب سرمایه گذاران خواهد بود که در نتیجه تقاضای طلا را افزایش داده و موجب گرانی آن خواهد شد.

 کاهش ارزش دلار سبب افزایش قیمت نفت و به تبع آن سبب بالارفتن طلا خواهد شد
کاهش ارزش دلار سبب افزایش قیمت نفت و به تبع آن سبب بالارفتن طلا خواهد شد

از طرف دیگر نفت و طلا عوامل اثرگذار مشترک و یکسانی دارند که باعث می شود قیمت این دو کالای مهم هم راستا باشند، برای مثال تنش هایی که در خاورمیانه وجود دارد سبب افزایش پیدا کردن قیمت هر دو کالای با ارزش طلا و نفت می شود. در واقع نفت به صورت غیر مستقیم می تواند بر بسیاری از کالاها از جمله طلا، سهام شرکت ها و ارزهای رایج کشورهای گوناگون تاثیرگذار باشد. هم چنین تغییراتی که قیمت طلا دارد، بر بازارهای مالی دنیا اثرگذار است، عمده ارزهایی که رابطه شدیدی با طلا دارند عبارتند از: فرانک سوئیس، دلار آمریکا و دلار استرالیا. برعکس نفت که در همه روابطش با ارزهای دیگر نقش پیشرو را دارد، طلا گاهی نقش پیشرو را دارد و گاهی هم در نقش پیرو عمل می کند.

دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت نفت

عواملی که بر قیمت نفت اثرگذار هستند، از بازارهای مالی خارج هستند و بیشتر به مسائل سیاسی که در کشورهای تولید کننده وجود دارد و هم چنین میزان تقاضایی که از طرف مصرف کننده های بزرگی مانند ایالت متحده، چین و هند وجود دارد، ارتباط پیدا می کند. اما تغییراتی که قیمت نفت دارد، اثر زیادی بر بازارهای مالی دارد. برای مثال با گران شدن نفت، سهام خیلی از شرکت ها و همین طور ارزهای رایج ضربه می خورند که از این دسته می توان سهام شرکت های اتومبیل سازی را نام برد که قیمت نفت، از جمله مواردی است که تاثیر زیادی بر روی آن ها دارد.

بزرگ ترین مصرف کننده نفت

اقتصاد آمریکا که به عنوان بزرگ ترین مصرف کننده نفت شناخته می شود، در برابر نفت بسیار حساس است و نگاهی به تاریخ معاصر این منطقه بیانگر حساس بودن آمریکا به مسئله نفت می باشد. در واقع حساسیت آمریکا را در پول رسمی آن (دلار) هم می توان مشاهد کرد. از جمله ارزهای دیگری که به تغییراتی که قیمت نفت دارد، حساس هستند می توان به دلار کانادا اشاره کرد. کانادا یکی از صادر کننده های نفت است و واضح است که با افزایش قیمت نفت، اقتصاد قوی تر و در نتیجه ارز قوی تری پیدا می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست