نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند. مقصر دانستن دولت از طرف بانک مرکزی که دولت ارز صندوق توسعه ملی را فروخته حرف نادرستی است و این تیر به سیبل نمیخورد وافزایش قیمتها ناشی از جهش ناگهانی نرخ ارز است. ما ارز را  طبق اطلاعات دقیق و منطقی که داشتیم و با مجوز فروختیم و  اگر بانک مرکزی ارز را پیش خود محفوظ نگه داشته  بهتر است در این شرایط ارزی آن را به بازار عرضه کرده و بازار را کنترل کند.

رابطه دولت و بانک مرکزی

ادامه رشد بازار‌های مالی در هفته دوم مرداد

در دومین هفته ماه داغ تابستان یعنی مرداد ماه، بازار مالی نیز داغ داغ بود، بطوری که در بازار مالی نرخ ارزها افزایش یافت به طور دقیق تر دلار  ۸.۷ درصد و یورو ۱۱درصد افزایش یافت. بر اساس اطلاعات بدست آمده از کف بازار در این هفته نرخ دلار در صرافی های  ملی از ۲۰۵۰۰ به ۲۲۳۰۰ و یورو از ۲۳۵۰۰ به ۲۶۱۰۰ تومان پر کشید.

بورس هم از گرمای تابستان استفاده کرد وبا ۶.۸ درصد رشد مثبت سومین بازار پربازده این هفته بود؛ شاخص بورس از ۳۲۴/۹۰۴/۱ به ۱۹۲/۰۳۴/۲ افزایش یافت.در این هفته همچنین طلا ۶۱ هزارتومانی افزایش داشت به طور دقیق از گرمی یک میلیون و ۶۲ به یک میلیون و ۱۱۳هزار تومان صعود کرد و قیمت سکه نیز با ۳۸۵ هزار تومان افزایش به ۱۱ میلیون و ۴۳۵هزار تومان رسید. براساس این اطلاعات کسانی که در بازار طلا و ارز سرمایه گذاری کردند در این هفته مرداد ماه، خریداران طلا ۴.۸ و سکه ۳.۴ درصد سود کردند.

افزایش نرخ ارزها در بازار مالی در رابطه دولت و بانک مرکزی

ارز گران و کسب و کار صنعت طلا

محمد ولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می گوید: افزایش بی سابقه نرخ ارز و بی ثباتی نرخ آن باعث شده که بیشتر واحدهای طلاسازی و طلافروشی رو به تعطیلی بروند چرا که افزایش قیمت این جنس گرانبها به دنبال گران شدن ارز رشد قیمت ارز و بی ثباتی این بازار ، معامله این کالا را در بازار آن به شدت کاهش داده است.

 افزایش بی سابقه نرخ ارز و بی ثباتی نرخ آن

تأمین مواد اولیه و جهش نرخ ارز

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران گفت: شیوع رشد یکباره نرخ ارز باعث شده که شرکت هایی که در راستای تولید و توسعه فعالیت میکنند به کندی به کار خود ادامه دهند جهش یکباره نرخ ارز و در دیگر علت های این کندی میتوان به حدودا ۵ گرم ویروسی اشاره کرد که کل جهان را درگیر خود کرده و بر روی تمام سیستم های مهم جهانی تاثیر گذاشته و فشار مضاعفی بر روی بنگاه های اقتصادی نیز گذاشته است، اشاره کرد.

 تأمین مواد اولیه و جهش نرخ ارز، چالش اصلی بنگاه‌های اقتصادی

بانک مرکزی، بانکی در خارج برای انتقال پول پیدا نمی‌کند!

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق: بعضی ها بر این باورند که قسمت فاحش و بزرگی از کسانی که چیزی را صادر میکنند، که هنوز ارزهای آن اجناس را به کشور برگشت نداده اند جزو نهاد های دولتی هستند که به خاطر همین است اسامی آن ها فاش نمیشود.

در این شرایط به نظر میرسد که این نوع عمل، عملی سیاسی است چرا که شرکت های بازرگانی در تلاش هستند حدود تقریبا ۶ میلیارد دلار را از طریق بانکی در خارج از ایران به کشور برگردانند و منتظر آن هستند که بانک مرکزی بانکی را در خارج به آن ها معرفی کند که پول را انتقال دهند ولی بانک مرکزی بانکی را در خارج نمی تواند پیدا کند. و در این راستا بانک مرکزی فقط اسامی شرکت های بازرگانی که میخواستند حدودا ۶ میلیارد ارز را به کشور برگردانند را به قوه ی قضاییه اعلام کرده در حالی که انتظار میرود بقیه ی اسامی شرکت های صادراتی  را نیز بانک مرکزی به این قوه اعلام کند.

آمادگی قوه قضاییه برای برخورد با اخلال در بازار ارز

رئیسی: برای حل مشکلات بازار ارز که بیشتر آن جنبه ی امنیتی و سیاسی دارد آماده هستیم که در آن ورود کرده و آن را با کمک مسئولین محترم و دلسوز جامعه حل کنیم. بازار ارز بازار گسترده ای است که کنترل و ارزیابی قیمت ها و نرخ های آن ها الزامی و ضروری است. در آن بخش و قسمتی از بازار ارز که جنبه ی سیاسی و امنیتی دارد اگر دستگاه های مربوطه گزارش بدهند بدون معتلی ورود کرده و تا ان جا که بتوانیم ان قسمت را تصحیح کرده و دستگاه های قضایی با دستگاه های امنیتی و سیاسی همکاری کرده و خواهند کرد. بازار ارز بازاری است که میتوان آن را کنترل و مدیریت کرد فقط باید مسئولین در این زمینه فعالیت بیشتری انجام دهند. هر چه زودتر باید ضوابط عزاداری ماه محرم با توجه به شرایط کرونایی، از طرف وزارت بهداشت ابلاغ شود.

اقدام دولت و بانک مرکزی برای برخورد با اخلال در بازار ارز

اقدامات جدید بانک مرکزی برای کنترل تورم

بانک مرکزی در جدیدترین و جدی ترین راه حل های پولی برای کنترل تورم از روشی بر اساس راه یابی به قدرت تورمی و دوره ی منظم استفاده می کند که گزارشی از آن را منتشر کرد. برای بدست آوردن تعادل در بازار ارز، بانک مرکزی ضمن تدوین بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۹ و رفع تعهدات ایفا نشده سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، به صادرکنندگان تا پایان ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹ مهلت داد تا ارز حاصل از صادرات خود را در «سامانه نیما» عرضه کنند که این اقدام در راستای تقویت عرضه داخلی ارز و ثبات‌بخشی به بازار ارزیابی می‌شود؛ به طوری که در ده روز منتهی به سوم مرداد ماه ۱۳۹۹ درحدود ۲.۵ میلیارد دلار از ارز صادراتی برای واردات تامین شد.

اقدامات جدید دولت و بانک مرکزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست