حسابداری طلا و آنچه درباره آن باید بدانید

حسابداری طلا
حسابداری‌‌ ‌‌‌‌طلا و جواهر نوع ویژه‌ای از حسابداری است

حسابداری‌‌ ‌‌‌‌طلا و جواهر نوع ویژه‌ای از حسابداری است. حسابدار علاوه بر آشنایی با مفاهیم کلیدی حسابداری رسمی، باید با عرف‌ صنف طلا وجواهر نیز آشنا باشد. در مرحله اول آشنایی با انواع طلا، پلاتین، نقره، سنگ و سکه مهم است. در ‌مرحله بعد باید بدانید قیمت روز انواع طلا چگونه محاسبه می‌شود. در این مقاله ‌شما با تکنیک‌های خرید و فروش، نگهداری حساب‌ اشخاص، اجناس، سهامداران، هزینه و درآمد و تعدیل طلا نیز آشنا خواهید‌‌ ‌شد.

      حسابدار طلافروشی باید همزمان موجودی طلا و مقدار ریالی سرمایه گذار را بداند، تا در صورت نوسان قیمت اونس جهانی یا داخلی هنگامی که طلا فروش تصمیم به خرید یا فروش طلا گرفت، بداند که موجودی طلا چقدر است.

حسابدار تمام این موارد را در دفاتر و سیستم خود به طور مداوم ثبت می‌کند. گاهی در روند کار پیش می آید که با مشتریان و همکاران، طلا به صورت امانی جابه جا می‌شود، این نکته حائز اهمیت است و حسابها باید هر روز چک و ثبت شود.

روش محاسبه قیمت طلا

فرمول محاسبه و فروش طلا از طرف اتحادیه طلا فروشان به صورت زیر می‌باشد.

مبلغ روز طلا برای هر گرم + اجرت ساخت هر گرم طلا + سود + ارزش افزوده

این فرمول به طریق دیگری نیز محاسبه می‌شود که با مقایسه این دو روش در یک مثال، تفاوت محاسبه و لزوم بیان این مورد را درک خواهید کرد.

فردی با خرید ۵۰ گرم طلا با قیمت هر گرم طلا ۱۳۴۰۰۰۰ ریال و اجرت هر گرم ۳۵۰۰۰ ریال و ۹٪ مالیات بر ارزش افزوده و ۷٪ سود به دو روش زیر محاسبه می‌شود.

روش اول محاسبه قیمت طلا

۵۰*۱۳۴۰۰۰۰=۶۷۰۰۰۰۰۰
۵۰*۳۵۰۰۰=۱۷۵۰۰۰۰
۱۷۵۰۰۰۰*۷٪=۱۲۲۵۰۰
۱۷۵۰۰۰۰*۹٪=۱۵۷۵۰۰

از جمع مبالغ بالا عدد ۶۹۰۳۰۰۰۰ حاصل میشود که مشتری برای این  ۵۰ گرم باید پرداخت کند.

روش دوم محاسبه قیمت طلا

۵۰*۱۳۴۰۰۰۰=۶۷۰۰۰۰۰۰
۵۰*۳۵۰۰۰=۱۷۵۰۰۰۰
۶۸۷۵۰۰۰۰=۶۷۰۰۰۰۰۰+۱۷۵۰۰۰۰
۶۸۷۵۰۰۰۰*۷٪=۴۸۱۲۵۰۰
۷۳۵۶۲۵۰۰=۴۸۱۲۵۰۰+۶۸۷۵۰۰۰۰
۷۳۵۶۲۵*۹٪=۶۶۲۰۶۲۵
۸۰۱۸۳۱۲۵=۷۳۵۶۲۵۰۰+۶۴۹۶۸۷۵

در دو روش بالا در هر دو مورد سود ۷٪ و مالیات ۹٪ محاسبه شده و دو جواب متفاوت به دست آمده است. اما روش اول مورد قبول اتحادیه طلا فروشان است. در حالی که گاهی به اشتباه محاسبه (یا به عمد!) به روش دوم انجام می‌شود. از این رو دقت بالا در محاسبات به خصوص برای حسابدارن از اهمیت خاصی برخوردار است.

نحوه محاسبه طلای مستعمل(دست دوم)

نحوه محاسبه قیمت طلای دست دوم
نحوه محاسبه قیمت طلای دست دوم

قیمت طلا در زمان خرید و فروش با هم متفاوت است. آنچه روی تابلوی طلافروشی نمایش داده می‌شود، قیمت هر‌ گرم طلای نو و ۱۸عیار است.

محاسبه قیمت طلا در زمان فروش بستگی به تمیز بودن طلای شما دارد. اگر سالم و قابل استفاده باشد، طلافروش می‌تواند آن را جلا داده و با تعمیر و آبکاری به عنوان طلای بدون اجرت بفروشد و سود کند، پس می‌تواند آن را کمی بالاتر از قیمت عرف طلای مستعمل خریداری کند. اما طلای دست‌دوم اگر شکسته و قابل تعمیر نباشد، طلافروش مجبور است آن را ذوب کرده و به قیمتی ارزان‌تر از شما خریداری کند.

طلاهای شکسته یا مستعمل مشتری  طبق اعلام نرخ اتحادیه طلا و جواهر به صورت ۷۴۰ خریداری می‌شود. علاوه بر این، ۲ تا ۵ هزار تومان کمتر از قیمت روز طلا (آبشده یا خام) محاسبه می‌شود. با یک حساب ساده اگر در روز یک طلافروش نیم کیلو طلا (شکسته ، متفرقه یا مستعمل) خریداری کند و آن را به شمش تبدیل کند، با فرض ثابت ماندن قیمت طلا در آن روز حدود گرمی۳ تا ۵ هزار تومان سود خواهد کرد.

به میزان کاری که سازنده بر روی طلا انجام داده و مقدار پولی که بابت هر گرم ساخت به کارخانه و بنکدار پرداخت می‌گردد، اجرت می‌گویند. اجرت کار، تنوع خاصی دارد و کارهای جدیدتر، اجرت بالاتری دارند. اجرت در جواهرسازی به دلیل دقت زیاد و استفاده از سنگ‌های قیمتی که احتمال شکستن آن وجود دارد، بالاتر است. بعضی اوقات اجرت تا ۴ الی ۶ درصد قیمت طلا نیز رسیده‌ است. در کشورهای اروپایی اجرت را با کار انجام شده روی طلا می‌سنجند. ولی در ایران یک نوع کار بر روی دو فلز اجرت‌ متفاوتی دارد. بعنوان مثال کار قلم زنی بر روی طلا با نقره متفاوت است.

روش های محاسبه قیمت از اونس به مثقال و از مثقال به گرم و بالعکس 

حسابداری‌‌ ‌‌‌‌طلا

برای محاسبه ی قیمت اونس جهانی به گرم، قیمت روز دلار در ایران را ضرب در قیمت اونس جهانی کرده و عدد بدست آمده را تقسیم بر ۳۱.۱ می‌کنیم، چرا که هر اونس برابر با ۳۱.۱ گرم است. عدد بدست آمده قیمت هر گرم طلای ۲۴ عیار است. اما عیار طلای رایج در ایران ۱۸ است برای تبدیل به عیار ۱۸، طلای ۲۴ عیار را ضرب در ۱۸، تقسیم بر ۲۴ می‌کنیم که قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار بدست می‌آید.

نرم افزارهای حسابداری طلا

نرم افزارهایی برای فروشندگی طلا طراحی شده‌است که دارای برنامه‌هایی برای مدیریت طلا وجواهر می‌باشند.  نرم افزار حسابداری طلا فروشی ویژه‌ی کنترل، نگهداری، خرید، فروش و تهاتر طلا، پلاتین یا نقره طراحی شده‌‌است . از طریــق ایــن پکیج، امکان انجام کلیه‌ی امورحسابداری یک مغازه، گالری یا موسسه طلافروشی فراهم می‌شود. برنامه طوری طراحی شده‌اســت که یک فروشنده درکنار خرید و فروش روزانه خود براحتی بتواند حساب گرمی یا ارزی طلاسازان، سنگ ‌‌فروشان، بنکداران، مخراجکاران، آبکاران، ریگیری‌ها و تعمیراتی‌ها را نگهداری و مدیریت کند.

در نرم افزار حسابداری طلا و جواهرفروشی امکان درج مشخصات ریز جواهرات بــا ریز سنگهای آنها وجود‌ دارد. امکان کنترل جواهرات موجود و ناموجود و انجام فرایند مخراجکاری به‌ ساد‌گی فراهم می‌شود. برنامه حسابداری بنکداری، وظیفه کنترل و نگهداری انواع موجودی طلا اعم‌ از طلای ساخته، طلای پایه، طلای متفرقه، طلای آبشده، طلای شرطی و حتی خرده طلای تعمیراتی به ‌همراه سایر اقلام جنسی یک بنکدار مانند انواع نقره یا پلاتین، انواع سکه را به ‌راحتی و بادقت  انجام می‌دهد.

نرم افزار حسابداری طلا و جواهر هلو

با بهره گیری از نقطه نظرات کارشناسان خبره صنف طلا و جواهر و نظر به نیازهای اعلام شده خاص این صنف از جانب اتحادیه مربوط، نرم افزار حسابداری طلا و جواهر فروشی طراحی و تولید شده است. این نرم افزار قابلیت اضافه شدن به نسخه‌های نرم افزار هلو را دارد. کاربران نرم افزار حسابداری هلو در صنف طلا و جواهر فروشی می‌توانند به منوهای مخصوص به شغل خود در نرم افزار دسترسی داشته باشند.  این نرم افزار شامل امکاناتی از قبیل کلیه عملیات انبار، خرید و فروش، گردش چک و بانک، عملیات مالی به صورت اتوماتیک، گروه بندی انواع طلا، جواهرات، مسکوکات را دارد.

نرم افزار حسابداری طلا و جواهر زرین

شرکت مهندسی زیباطلای زرین تولید کننده نرم افزار حسابداری طلا و جواهر و سامانه های هوشمند اطلاع رسانی قیمت طلا سکه و ارز ، صرافی ، سکه فروشی و کارگاه و کارخانجات تولید طلا و جواهر است.

نرم افزار حسابداری طلا و جواهر مارکیز

نرم افزار مارکیز با ساختاری مبنی بر جدیدترین تکنولوژی به صورت تخصصی در صنف طلا و جواهر و نقره دارای امکاناتی جهت کنترل مراحل تولید، بنکداری کیفی و خرده فروشی است.

نرم افزار حسابداری طلا و جواهر شریک

نرم افزار حسابداری شریک هم یکی دیگر از نرم افزارهایی است که در زمینه حسابداری طلا و جواهر پکیج اختصاصی ارائه می‌دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست