همیشه آثار به جا مانده از قرن های گذشته یک کشور جزو گنجینه های فراموش نشدنی آن کشور خواهد بود. خواه این آثار یک کوزه گِلی باشد یا جواهرات قیمتی. همه و همه جزو تاریخ و فرهنگ یک کشور و معرفی کننده آداب و سنن آن ملت خواهد بود، به عنوان یک فروشنده طلا خوب است که با گنجینه های ارزشمند کشور خود آشنایی داشته باشید. موزه جواهرات ملی ایران جایی است که می توانید برترین جواهرات تاریخی ایران که از ارزش بسیار بالایی برخوردارند را ببینید. به عبارتی این موزه یکی از پرطرفدار ترین موزه های ایران محسوب می شود. هم چنین جالب است بدانید که شهر تهران بیش از ۳۰ موزه خصوصی و ملی ایران را در خود جای داده که به موضوعات متفاوتی مثل تاریخ، فرهنگ و… می پردازند. از سال ۱۳۳۴ موزه جواهرات ملی ایران، محل حفظ و نگهداری ارزشمندترین دارایی های ایران بوده است.

این موزه از زمان شروع فعالیت خود، تا به این لحظه با وجود تنوعی از انواع جواهرات تاریخی و ارزشمند یکی از گنجینه های جهان محسوب می شود که ضمن آن که بیانگر هنر و توانایی جواهرسازان ایرانی است، بلکه به حفظ پول ملی کشور هم کمک کرده است. لازم به ذکر است که جواهرات ملی ایران (تا سال ۱۳۵۷ جواهرات سلطنتی ایران) به مجموعه‌ای از جواهرات سلطنتی گفته می‌شود که طی صدها سال توسط پادشاهان مختلف ایران جمع‌آوری گردیده و چه بصورت پیاده و چه بصورت ساخته شده اکنون در موزه جواهرات ملی ایران وابسته به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نگهداری می‌شوند.

تاریخ ملی شدن این جواهرات

طبق روایت های تاریخی، برای اولین بار جواهرات سلطنتی در دوران مظفرالدین شاه مکتوب و رسید شدند. در واقع زمانی که مشروطه خواهان پیروز شدند، شاه برای این که از جان خود حفاظت کند از کاخ فرار کرد و به سفارت روسیه پناه برد. محمد علی شاه تعداد زیادی از جواهرات مثل دریای نور را به عنوان اموال شخصی خودش به سفارت روسیه برد اما با اصرار و پافشاری که از جانب مشروطه خواهان صورت گرفت الماس دریای نور مجددا به کاخ گلستان انتقال پیدا کرد. اصلی ترین زمانی که این جواهرات به بانک ملی ایران اهدا شدند و به عبارتی ملی شدند، مربوط به دوره رضا شاه است. در زمان رضا شاه یک شرکت فرانسوی به نام «بوشرون» طبق دستور شاه از همه جواهرات صورت برداری شد و ارزش آن ها مشخص شد. سرانجام در سال ۱۳۱۶ شمسی، با تاسیس شدن بانک ملی ایران بسیاری از جواهرات به عنوان پشتوانه پولی و مالی کشور به خزانه بانک ملی انتقال پیدا کرد.

جواهرات ملی ایران
جواهرات ملی ایران

ارزش جواهرات ملی ایران

ارزشی که این جواهرات دارند، فقط به جنبه اقتصادی آن ها محدود نمی شود، ولی بدون تردید این جواهرات به عنوان پشتوانه پول منتشر شده توسط بانک مرکزی و یا به عنوان پشتوانه قدرت و ذخیره کشور مورد استفاده قرار می گرفته است. ارزش جواهرات ملی به قدری بالاست که حتی ماهرترین کارشناسان نیز نمی توانند برای آن ها قیمت گذاری انجام دهند. چرا که جواهرت ملی از نظر منحصر به فرد بودن، اهمیت و ارزش تاریخی و طراحی بی نظیری که دارند، ارزیابی را حتی به طور تقریبی برای کارشناسان مقدرو نمی سازند.

نفیس ترین جواهرات ملی

از جمله جواهرات نفیس و مهم این موزه می توان به الماس دریای نور، تخت نادری، تخت خورشید یا تخت طاووس و کره جواهر نشان اشاره کرد. این موزه مساحتی به اندازه تقریبی ۱۰۰۰ متر مربع دارد و توسط آلمانی ها به سیستم امنیتی تجهیز شده است. هم چنین تاریخچه جمع آوری و نگهداری جواهرات در آن نیز به دوره صفویه بر می گردد. در واقع قبل از حکومت صفویه، پادشاهان به جمع آوری جواهرات می پرداختند و جواهرات ارزشمندی در خزانه دولتی وجود نداشت. همچینن کارشناسان دولت صفوی، جواهرات را از بازارهای هند و کشورهایی مثل ایتالیا و فرانسه خریداری می کردند و به پایتخت حکومتشان، اصفهان، می آوردند.

الماس دریای نور از جواهرات ملی ایران
الماس دریای نور از جمله جواهرات ملی و نفیس ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست