نرخ بهره به عنوان یک عامل مالی در بنیادهای اقتصادی نقش کلیدی دارد. به همین دلیل در چند سال اخیر مهم ترین فاکتور بنیادی محرک قیمت طلا، نرخ های بهره بوده است که بارها موجب نوسان قیمت طلا گردیده. نرخ بهره بانکی در واقع بیانگر میزان سود بدون ریسک قابل پرداخت به سپرده های بانکی افراد است. به عبارت دیگر، نرخ بهره بیانگر نرخی است که یک فرد می­ تواند قدرت خرید امروز را با قدرت خرید آینده مبادله کند. اما تاثیر نرخ بهره بانکی بر قیمت طلا چگونه خواهد بود؟
در مقالات پیشین در مورد عوامل موثر بر قیمت طلا و تاثیر ارزش دلار بر آن، توضیحات کاملی ارائه کردیم، بدون تردید کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر نرخ بهره بانکی بر قیمت طلا و ‌آموزش های مربوط به فروشندگی طلا در کنار آشنایی با مفاهیم دیگر، می تواند در این حرفه جذاب به شما کمک زیادی کند، در این راستا در ادامه به توضیحات کاملی پرداخته ایم.

نرخ بهره بانکی
نرخ بهره به عنوان یک عامل مالی در بنیادهای اقتصادی نقش کلیدی دارد

در شرایط کنونی اکثر کشورها به خصوص ایالت متحده و ژاپن و برخی کشورهای اروپایی برای باقی ماندن در کورس رقابت جهانی و تلاش در جهت بهبود اقتصادی، نرخ بهره خود را در حد صفر نگه داشته اند. در واقع نرخ بهره به آنها علامت می­ دهد که چه گونه تصمیم بگیرند. لذا در این شرایط تمایل افراد به سپرده گذاری کاهش پیدا کرده و در مقابل تمایل به خرید و نگهداری طلا که از ثبات قیمتی مناسبی برخوردار است افزایش یافته است. این تغییرات نرخ بهره به خصوص در آمریکا که دارای اقتصادی باز است موجب انتقال سرمایه میان این کشور و سایر کشورها خواهد شد و تراز سرمایه طرف مقابل را متاثر می کند و همچنین به دلیل اینکه ارز آن به عنوان ارز جهانی مطرح است به شدت قیمت طلا را حمایت خواهد کرد.

روند تغییرات نرخ بهره بانکی و قیمت طلا
روند تغییرات نرخ بهره بانکی و قیمت طلا

شکل فوق، روند تغییرات نرخ بهره بانکی و قیمت طلا را طی ۴۰ سال اخیر نشان می دهد. با توجه به شکل فوق، در طی این سال ها با کاهش نرخ بهره، قیمت طلا با رشد قابل توجهی روبرو شده است. حال این سوال پیش می آید که چگونه قیمت طلا از نرخ بهره بانکی تاثیر می پذیرد؟
در جواب این پرسش می توان گفت که بهره، نرخی است که میزان تمایل مردم به نگهداری ثروت به صورت پول نقد را تعیین می­ کند و به عبارت دیگر نرخ بهره تعادل بین صورت های مختلف دارایی و میزان پول نقد را موجب می شود. به زبان ساده تر، وقتی نرخ سود بانکی کاهش می یابد انتظار این است که پول به سمت سرمایه گذاری یا تولید برود. بر همین اساس نرخ بهره با تقاضای پول رابطه تنگاتنگی دارد.

سخن پایانی

هرگاه نرخ بهره کاهش یابد، تقاضا برای پول افزایش می ­یابد و افزایش نرخ بهره تقاضا برای پول را کاهش می­ دهد. با افزایش تقاضای پول، قیمت طلا رشد چشمگیری خواهد داشت. به طور کلی نرخ بهره بالاتر سبب تقویت ارز یک کشور می­ شود. همچنین با ثابت نگه داشتن سایر عوامل، کاهش نرخ بهره در یک کشور موجب تضعیف نرخ ارز یک کشور می­ شود که کاهش نرخ ارز و دلار سبب افزایش قیمت طلا خواهد شد. هم چنین در مقالات پیشین مانند مقاله عوامل موثر بر قیمت طلا توضیحات کامل تری در این رابطه قرار گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست