در مقالات قبلی در مورد عوامل موثر بر قیمت طلا، به توضیحات مختصری اشاره کردیم. در این مقاله به بررسی تاثیر ارزش دلار بر قیمت طلا خواهیم پرداخت.

تا اواخر قرن نوزدهم از طلا به عنوان پول استفاده می شد، ولی با رواج پول کاغذی و اعتباری، استفاده از سکه طلا به عنوان پول رایج به تدریج کاهش یافت و نهایتاً در اوایل قرن بیستم از بین رفت. با این حال، طلا همواره به عنوان رقیبی برای پول های رایج و جایگزینی برای آنها در ایفای نقش ذخیره ارزش، موقعیت خود را حفظ کرده است. با توجه به اینکه قیمت گذاری طلا در بازارهای جهانی بر مبنای ارز جهانی یعنی دلار صورت می پذیرد، تغییرات ارزش دلار مهم ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا می باشد. با توجه به تاثیراتی که ارزش دلار بر قیمت طلا و در نتیجه مشاغلی مثل طلافروشی دارد، بهتر است چنانچه در این شغل مشغول به کار هستید و یا قصد راه اندازی شغل طلافروشی را دارید، حتما آموزش طلا فروشی را در برنامه کار خود قرار دهید.

تاثیرگذاری اقتصاد آمریکا بر اقتصاد جهانی

در حال حاضر با توجه به تاثیر گذاری قابل توجه اقتصاد امریکا بر اقتصاد جهانی، کاهش ارزش دلار به معنی تضعیف اقتصاد جهانی است. در نتیجه ارزش طلا به عنوان وسیله حفظ ارزش برحسب تمام ارزها افزایش می یابد. همچنین، کاهش ارزش دلار باعث کاهش ارزش دارایی های دلاری می شود، لذا برای حفظ ارزش دارایی ها باید به دنبال جایگزینی مناسب مانند طلا بود. در این راستا، اخیراً اکثر بانک های مرکزی به منظور ممانعت از کاهش ارزش ذخایر خود، مبالغ قابل توجهی از ذخایر دلاری خود را به خرید طلا اختصاص داده اند.

بیایید کمی نزدیک تر به موضوع تاثیر ارزش دلار بر قیمت طلا بنگریم. بررسی های نمودارهای طلا و دلار در طی ۴۰ سال اخیر (مطابق شکل زیر) نشان می دهد که همواه دلار با طلا رابطه ای عکس داشته است. به عبارت دیگر، قیمت این فلز با ارزش، طلا، با دلار رابطه عکس دارد و در جهت خلاف آن حرکت می کند. البته در بسیاری از اوقات دیده شده که این قانون نقض می شود و طلا و دلار هم جهت با یکدیگر حرکت می کنند که نمونه مشهور آن هم رفتار بازار در سال ۲۰۰۵ بود که طلا و دلار هر دو افزایش ارزش داشنتد.

بررسی های نمودارهای طلا و دلار در طی ۴۰ سال اخیر
بررسی نمودارهای طلا و دلار طی ۴۰ سال اخیر

رابطه واحد پولی یورو و قیمت طلا

اما جالب توجه است که این روند حرکتی قیمت طلا طی سال های اخیر، همواره با واحد پولی یورو یک سو و هم مسیر بوده است. طلا و یورو همیشه در یک جهت در حرکت بوده اند. اما این روند بعد از به وجود آمدن بحران بدهی در اروپا در سال ۲۰۱۰ همیشه به صورت یک سو و هم جهت نیز نبوده است. تحقیقات نشان می دهد که طلا در مواقعی که یورو با کاهش همراه نشده است با حمایت از سوی کشورهای دیگر تولید کننده طلا از قبیل استرالیا، نیوزلند، کانادا، نروژ و برزیل با افزایش رو به رو شده است.

بنابراین همیشه نمی توانیم رابطه واحد پولی یورو و قیمت طلا را به صورت یک رابطه هم سو و هم جهت بپنداریم. امّا این موضوع را می توانیم این گونه بیان کنیم که کشورهای تولید کننده طلا نقش مهمتری در تغییرات بهای طلا در بازارهای جهان داشته اند. دو کشوری که در این میان از بیشترین اهمیت در تعیین بهای طلا برخوردار می باشند استرالیا و کانادا می باشند که بیشترین میزان صادرات طلا طی یک سال را به خود اختصاص داده اند. این دو کشور بزرگترین معادن طلا را در سطح دنیا در اختیار داشته اند.

تاثیر یورو بر قیمت طلا
همیشه نمی توانیم رابطه قیمت طلا با واحد پولی یورو را به صورت یک رابطه هم سو و هم جهت بپنداریم

تاثیر واحد پولی فرانک در قیمت طلا

اما اگر می خواهید بدانید که بیشترین تاثیر بر بهای طلا را کدام کشور داشته است، باید بگوییم که سوئیس با در اختیار داشتن واحد پولی فرانک این مقام را داشته است. فرانک ،واحد پولی سوئیس، همواره ۰٫۲۳ از تاثیرات کاهش یا افزایش قیمت طلا را به خود اختصاص داده است. تاثیر مثبت افزایش قیمت طلا روی فرانک سوئیس از این بابت است که ذخایر طلای سوئیس برای اقتصاد این کشور وزنه سنگینی به شمار می آید و تغییر قیمت طلا اقتصاد این کشور را قدرتمند تر می کند که بالا رفتن ارزش فرانک سوئیس اولین نتیجه آن است.

 بیشترین تاثیر بر بهای طلا را کشور سوئیس در اختیار داشته است
بیشترین تاثیر بر بهای طلا را کشور سوئیس در اختیار داشته است

ممکن است اینجا این سؤال پیش بیاید که چرا دلار با وجود اینکه آمریکا دارای بیشترین ذخایر طلای جهان است از قاعده ای که بین ارزش طلا و فرانک سوئیس است پیروی نمی کند؟ در پاسخ باید گفت اقتصاد آمریکا اقتصاد بسیار بزرگی است و با اینکه دارای بیشترین ذخایر طلای جهان است اما این میزان طلا به نسبت کل اقتصاد این کشور ناچیز است و وزنه سنگینی محسوب نمی شود اما در مورد سوئیس اینگونه نیست و ذخایر طلای سوئیس برای اقتصاد متوسط این کشور وزنه وزینی محسوب می شود و تغییر ارزش در قیمت طلا اقتصاد این کشور را قدرتمندتر می کند که بالا رفتن ارزش ارز اولین نتیجه آن است.

سخن پایانی

در آخر می توان این نکته را متذکر شد که طلا، دلار را مطیع خود کرده و تغییرات دلار از پی تغییر قیمت طلا آمده اما به طور کلی آنچه معمول است این است که دلار جهت طلا را مشخص می کند. علت این مسئله این است که طلا در بازارهای جهانی به دلار ارزش گذاری می شود و با بالا رفتن ارزش دلار قیمت طلا برای کسانی که با دیگر ارزها قصد خرید دارند گران می شود و در نتیجه از تقاضای آن کاسته شده که کاهش قیمت را به دنبال دارد. عکس این موضوع نیز صادق است یعنی کاهش ارزش دلار موجب کاهش قیمت طلا برای خریدارانی است که با ارزی غیر از دلار قصد خرید دارند، در نتیجه تقاضا بالا رفته و موجب افزایش قیمت می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست