بر طبق آمار افزایش شدید قیمت طلا در یک هفته را شاهد بوده ایم و به نظر می رسد که این روند افزایشی همچنان ادامه داشته باشد، هم چنین این روند صعودی باعث حیرت بسیاری از کارشناسان بازار و حتی مردم شده است. به عبارتی قیمت طلا در هر انس جهانی در لحظه نوشتن این متن ۱۹۰۱ دلار می باشد که نسبت به هفته گذشته تقریبا  صد دلار افزایش قیمت داشته است. می توان مهم ترین دلیل این افزایش شدید قیمت طلا در یک هفته را به تصویب شدن بسته های پشتیبانی اقتصاد توسط اروپا، انگلستان و آمریکا مربوط دانست.

در واقع بسته های پشتیبانی می توانند سبب ایجاد تورم و کاهش ارزش دلار شوند و در نتیجه قیمت طلا را بالا ببرند، به عبارتی نرخ ارز و نرخ طلا یک رابطه معکوس دارند. هم چنین پیش بینی می شود که در آینده ای نزدیک نرخ طلا تا ۲۰۰۰ دلار صعود کرده و ممکن است حتی از آن نیز بالاتر برود . البته باید دقت داشت که اگر امیدی باشد که واکسن  کرونا در نزدیکی نه چندان دور که تمام محققان بر این باورند تولید شود، امکان دارد که در یک بازه کوتاه مدت قیمت آن کاهش پیدا کرده و حتی به زیر ۱۷۰۰ دلار برسد.

علت رشد دلار

به نوشته فعالان در حوزه ارز، خریداران دلار متوجه دو دلیل شدند و به خرید آن بازگشتند: اولین دلیل، تصور اینکه قیمت ارز به کف خورده و دومین دلیل، قیمت حواله درهم در آغاز روز به آن ها سیگنال افزایشی داد. در واقع بعد از اینکه نرخ دلار وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شد و بعد با افزایش فروش ها به سوی کانال ۲۱ هزار تومانی عقب گرد کرد، تعدادی از بازیگران بازار منتظر ایستادند تا متوجه این موضوع شوند که آیا قرار است بازار از این کانال هم قیمت را کاهش بدهد؟

رشد قیمت طلا

 روند ملایم روزهای چهارشنبه و پنج شنبه به نظر می رسد، آنها را به سمت این نتیجه رساند که دلار به کف قیمت خورده و فرصت شروع خریدهای جدید را دارند. در این زمان، نرخ حواله درهم هم با بالا رفتن در ابتدای روز به محدوده ۶ هزار و ۱۰۰ تومانی، آنها را امیدوارتر کرد که در شرایط خریدار قرار بگیرند. هم‌اکنون در بازارهای آزاد قیمت هرگرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و۶۰ هزار تومان، قیمت دلار ۲۳۰۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. قیمت سکه طرح جدید نسبت به دیروز ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

افزایش قیمت طلا با افت دلار

در پی ادامه پیدا کردن کاهش قیمت دلار، قیمت طلا در ساعات اولیه معاملات امروز و تا پیش از آنکه به دلیل اقدام خریداران و فروشندگان در برداشت سود اندکی کاهش یابد، با ثبت جهش تقریبا ۴۰ دلاری به رقم بی سابقه ۱۹۸۰ دلار رسید. شاید تنها تحول خط مشی که از نشست این هفته بانک مرکزی آمریکا می توان توقع داشت، هدف گذاری نرخ تورم باشد که احتمالا نرخ آن به بالای ۲ درصد می رسد.

فعالیت صرافی ها با عبور بیت کوین از ۱۰۰۰۰ دلار!

فعالیت صرافی‌ها با بالا رفتن قیمت اخیر بیت کوین بسیار افزایش پیدا کرد و قیمت حال حاضر بیت کوین مهری بر تایید این روند است. بر اساس وبسایت اطلاعات داده‌ی Glassnode، بالا رفتن قیمت اخیر بیت کوین سبب شد تا حجم معاملاتی که صرافی‌های ارز دیجیتال انجام می دهند، به شکل چشمگیری بیشتر شود. برخلاف حجم معاملاتی که صرافی ها منتشر می کنند و معمولاً هم دست‌کاری می‌شود، فعالیت‌های زنجیره‌ای(on-chain activity) نشان دهنده الگوهای درست تری از بیشتر شدن مبادله ها می باشند. از طرفی تنها آماری که بیانگر روند نزولی است، حجم ارز واریزی به صرافی هاست.

فعالیت صرافی‌ها با بالا رفتن قیمت اخیر بیت کوین بسیار افزایش پیدا کرد
فعالیت صرافی‌ها با بالا رفتن قیمت اخیر بیت کوین بسیار افزایش پیدا کرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست