در طی سالهایی که در صنف طلا فروشی مشغول به فعالیت هستم، جوانانی که علاقمند به قدم گذاشتن در حوزه طلا و جواهرات هستند، این سوال را مکررا از من می پرسند که فروشنده طلا چه ویژگی هایی باید داشته باشد و در واقع طلا فروشی برای چه کسانی مناسب است؟ آیا این شغل با روحیات ما تناسب دارد؟ در این مقاله از سری مقالات آموزش طلا فروشی وبسایت خانه طلا، به پاسخ این سوال می پردازیم.

ویژگی های یک فروشنده طلا

برای موفقیت در شغل طلا فروشی باید سخنور خوبی باشید، به عبارتی باید توانایی خوب صحبت کردن داشته باشید. از طرفی لازم است ویژگی های مختلف طلا را بشناسید تا بتوانید توضیحات کافی را در اختیار مشتریان قرار دهید. هم چنین در آخر باید توانایی قانع کردن مشتری و ثبت معامله را داشته باشید. می توان این طور نتیجه گرفت که اگر هر کدام از ویژگی های ذکر شده را نداشته باشید، بهتر است که به شغل طلا فروشی ورود پیدا نکنید. از طرفی شغل طلا فروشی به شکلی است که ممکن است در ابتدای فعالیت و شروع به کسب و کار درآمد خوبی نداشته باشید، امّا رفته رفته اعتماد مشتریان به شما افزایش پیدا می کند و بازار شما بیش از پیش داغ خواهد شد.

برای موفقیت در شغل طلا فروشی باید ویژگی های مختلف طلا را بشناسید
برای موفقیت در شغل طلا فروشی باید ویژگی های مختلف طلا را بشناسید

در شغل طلا فروشی همانند تمامی شغل ها و حرفه ها، صمیمیت و یکرنگی با مشتری حرف اول را می زند. چه بسا دیده شده که در محاسبات طلا، چون مشتری بر محاسبات طلا فروش واقف نیست، گران فروشی اتفاق افتاده است و سبب سلب اعتماد مشتری از فروشنده شده است. این مسئله شایعی است که صنف طلا فروشان از آن رنج می برند و درمان این درد جز با صداقت و درستی با مشتری حاصل نخواهد شد.

نحوه برخورد فروشنده طلا با مشتری

بارها در میان برخی از هم صنفان دیده شده که فروشندگان و طلا فروشان به مشتریان دارای ظواهر مناسب برخورد گرم تری داشته و به شدت با مردمان عادی جامعه در برخورد و مصافحه فرق قائل اند. وقتی از آنان در مورد تفاوت آشکار رفتارشان با مخاطبان سوال پرسیده می شود، با کمال خونسردی می گویند که آنها مشتری نبودند و فقط وقت ما را تلف می کنند. بدون شک این رویکرد و اینگونه برخورد، دون شان یک مسلمان و یک انسان آزاده می باشد. در واقع قضاوت کردن از روی ظواهر یکی از سبُک ترین قضاوت ها می باشد که باید در هر موقعیت و جایگاهی از آن پرهیز کرد و شغل طلا فروشی نیز از این قاعده استثنا نیست.

یکی از اصول مهم در فروشندگی، حفظ احترام مشتری است
یکی از اصول مهم در فروشندگی، حفظ احترام مشتری است

نتیجه گیری

همان طور که اشاره کردیم، یک طلا فروش باید مشابه یک روانشناس عمل کند. به عبارتی با مشتری و بازدیدکنندگان همچون پدری دلسوز برخورد کند و با حوصله و صبر کافی به معرفی طلاها و برندها بپردازد. هم چنین از سوالات مشتری خسته نشود و در همه حال آماده پاسخگویی باشد. از طرفی از توقعات و انتظارات مشتری رنجور نشود و سعی کند حد الامکان با مشتری همچون یک انسان ارزشمند برخورد کند و فرق و تفاوتی بین افراد غنی و فقیر قائل نشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست