هر حرفه و شغلی دارای اصطلاحات مخصوص به خود می باشد. دانستن اصطلاحات هر حرفه به شما کمک می کند تا خرید بهتری داشته باشید. در حرفه طلا فروشی نیز، اصطلاحات رایجی وجود دارد که کمتر طلافروشی در اختیار مشتریان قرار می دهد. از طرفی از نکات مهم فروشندگی طلا، آشنایی با اصطلاحات و مفاهیم رایج در این زمینه می باشد. برای آشنایی با اصطلاحات طلا در این مقاله با ما همراه باشید.

ریت یا ارزش برابری

برای سنجیدن و مقایسه کردن در برابر یکدیگر به کار می رود.

انس طلا

انس با نماد OZ1 نشان داده می شود و یکی از واحدهای اندازه گیری طلاست، به عبارتی هر انس طلا ۳۱ گرم و ۱۰۰ سوت می باشد، قیمت طلا در بازارهای جهانی بر حسب انس به دلار می باشد.

انس، یکی از واحدهای اندازه گیری طلاست
انس، یکی از واحدهای اندازه گیری طلاست

بالانس یا نمودار

نوساناتی که به دلایل مختلف در یک بازه زمانی مشخص رخ می دهد، نموداری را برای ما ترسیم می کند که دارای دو مولفه زمان و قیمت طلا می باشد.

عیار طلا

برای آشنایی با اصطلاحات طلا نیاز است تا درکی از مفهوم عیار طلا نیز داشته باشید، عیار طلا در واقع مقدار درجه خلوص طلا را مشخص می کند و در مقایسه با شمش طلا در نظر گرفته می شود. به طور مثال شمش طلا دارای درجه خلوص ۹۹۹٫۹ یا ۲۴ عیار می باشد. در واقع به نسبت طلای خالصی که در یک قطعه به کار رفته، به کل وزن قطعه طلا، عیار گفته می شود.

رابطه درجه خلوص و عیار طلا
رابطه درجه خلوص و عیار طلا

ری گیری

طلاهای شکسته با عیارهای مختلف را در بوته ذوب طلا می ریزیم و با حرارت دادن به آن ذوب می شود و به خاطر اینکه عیارهای مختلف با هم ذوب شده است، باید عیار آن را که قبلاً زرگر ثبت می کند بدست آوریم و سپس آن را به آزمایشگاه می دهیم تا اصطلاحاً ری گیری یا عیار طلا مشخص شود، به عبارتی به آزمایشگاه‌ هایی که در آن عیار طلاهای آب‌ شده به دقت سنجیده می شود، ری گیری گفته می شود.

اَنگ

ثبت شماره سریال مخصوصی که با قبض معتبر بر روی تکه های طلای ذوب شده توسط آزمایشگاه حک می شود و نشان دهنده اعتبار ثبت شده بر روی طلا می باشد، در اصطلاح این شماره یا کدهایی را که برای شناسایی کردن طلا بر روی طلای آب شده حک می کنند، انگ گفته می شود.

شماره یا کدهایی را که برای شناسایی کردن طلا بر روی طلای آب شده حک می کنند، انگ گفته می شود
شماره یا کدهایی که برای شناسایی کردن طلا بر روی طلای آب شده حک می کنند، انگ گفته می شود

طلای شِکن

زمانی که طلا را در بوته با عیارهای مختلف می ریزند و ذوب می کنند چنانچه زرگر در زمان ذوب کردن طلا نگین ها و لاک های روی طلا را کاملاً پاک نکند، این لاک و موادی که در برای تزیین طلا به کار می رود به علت سخت بودن جنس آنها، در زمان ذوب شدن به صورت نیمه حل باقی می ماند و باعث کاهش کیفیت طلا می شود که باید مجدداً در بوته قرار بگیرد تا ناخالصی های آن گرفته شده و طلای با کیفیت و مرغوب بدست می آید. به عبارتی به طلایی که ذوب شده و ناخالصی ها در آن باقی مانده، طلای شکن یا طلای شکسته شده گفته می شود.

اجرت

همانطور که می دانید باید علاوه بر هزینه ای که بابت ارزش طلا می کنید، باید هزینه ای که بابت کار کردن بر روی آن قطعه طلای خام شده است را نیز پرداخت کنید، در واقع به میزان پولی که برای هر گرم ساخت به کارخانه و در مجموع به بنکدار پرداخت می شود، اجرت گفته می شود. معمولا قطعه هایی که طراحی های جدیدتری دارند، اجرت بیشتری دارند.

سوت

کوچکترین واحد اندازه گیری وزن می باشد، هر گرم معادل ۱۰۰۰ سوت است.

آلیاژ طلا

به ترکیبی از طلا با فلزات دیگر که جهت بیشتر یا کمتر کردن عیار طلا و یا تغییر دادن رنگ طلا انجام می شود، آلیاژ طلا گفته می شود.

بنکدار طلا

بنکداران طلا همان عمده فروشان طلا هستند که طلا را از سازندگان طلا خریداری کرده و با اجرت کم به طلافروشان می فروشند.

ریژه

قالب هایی که طلا را بعد از ذوب کردن در آن می ریزند و در آن شماره سریال و نام ری گیری نوشته شده است.

شمش طلا

طلای خالص با عیار ۹۹۹ که در وزن های مختلفی توسط کارخانه های ویژه ای ساخته می شوند.

طلای خام

به طلایی که از معدن استخراج شده و ناخالصی دارد، طلای خام اطلاق می شود.

طلای خارجی

در ایران به طلاهای وارداتی، طلای خارجی گفته می شود، این طلاها اغلب ساخت کشورهای ترکیه و ایتالیا می باشند، هم چنین اجرت ساخت این طلاها نیز بسیار بالاست.

طلای شرطی

به طلای آب شده ای که عیارش مشخص نمی باشد، طلای شرطی گفته می شود، از آنجایی که عیار این طلا مشخص نیست با شرط و وعده معامله می شود.

قالکار

به کسی که طلا را طی مراحل ویژه ای از قطعات مختلف بازیافت می کند، قالکار گفته می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست